Sladkor je v zadnjih letih zamenjal maščobe kot najbolj nezdravo živilo. Opozorila o izogibanju sladkorja lahko zasledimo praktično na vsakem koraku, kljub temu pa je sladkor še vedno močno prisoten v naši prehrani. Kaj je na njem, da ga dela tako privlačnega in ali je res ves sladkor zdravju škodljiv?
Kaj sploh je sladkor?
V osnovi sladkor spada med ogljikove hidrate, ki jih delimo na monosaharide in disaharide. Slednji so sestavljeni iz dveh monosaharidov. Ogljikovi hidrati so pomemben vir energije za naše telo, od njihove sestave pa je odvisno ali nam denejo dobro ali ne. Ko govorimo o sladkorju, govorimo največkrat o treh različnih sladkorjih: fruktozi, glukozi in saharozi.
Glukoza oziroma grozdni sladkor je enostavni sladkor, ki je najpomembnejši sladkor v naši prehrani, saj predstavlja glavni vir energije za naše telo. Nahaja se v vseh sestavljenih ogljikovih hidratih, kot so tudi žitarice. Raven glukoze v krvi uravnavata hormona inzulin in glukagon, zato presežek glukoze v krvi povzroča težave diabetikom. Glukoza je edini vir energije za možgane in rdeče krvničke. Izogibanje ogljikovim hidratom (kot so žita, škrobnata zelenjava in stročnice) ali črtanje le teh iz prehrane tako ni priporočljivo.
Fruktoza ali sadni sladkor se nahaja predvsem v sadju, določeni zelenjavi in medu in je najbolj sladek ogljikov hidrat. Če jo zaužijemo v njeni naravni obliki, torej s sadjem, zelenjavo in medom (seveda v primernih količinah) je fruktoza del uravnotežene vsakodnevne prehrane. Problem nastane, ko zaužijemo preveč fruktoze v njeni predelani obliki – pogosto se namreč uporablja za slajenje procesirane hrane in sladkih pijač. Presežek fruktoze, ki jo zaužijemo na tak način, se nalaga v maščevju in negativno deluje na jetra, kar lahko privede do debelosti in celo sladkorne bolezni. Fruktoza je namreč lipogena snov, kar pomeni, da se hitro spremeni v maščobo, za razliko od glukoze ne zaustavi našega apetita, kar lahko vodi do preobjedanja.
Saharoza ali namizni sladkor je sladkor, ki ga največkrat uporabljamo v vsakodnevni prehrani. Gre za disaharid sestavljen iz glukoze in fruktoze. Tudi pri namiznem sladkorju poznamo več različic, od bolj do manj predelane.
Težave povzroča predvsem uživanje belega rafiniranega sladkorja, ki se nahaja v številnih predelanih izdelkih. Pri tem velikokrat sploh ne gre za namizni sladkor, temveč za cenejše sladkorne sirupe, ki so še slabši. Rafiniran sladkor in umetna sladila kot je koruzni sirup tako lahko med drugim povečajo tveganje za:
- Debelost
- Srčne bolezni
- Akne, probleme s kožo
- Diabetes
- Depresijo
- Zamaščenost jeter
Sladkor in ajurveda
Ajurveda uči, da sladek okus hrani in poživlja um in telo, pripomore k močnemu imunskemu sistemu, dolgoživosti, pomirja vnetja, blagodejno deluje na lase in kožo, nenazadnje pa prinaša tudi občutek sreče in zadovoljstva.
Vendar pa pretirano uživanje lahko vodi do šibkega prebavnega ognja, povečanega nastajanja sluzi v telesu, težav z dihali, debelosti, diabetesa in negativnih čustev, kot sta pohlep in posesivnost.
Pomembno se je zavedati, da sladek okus ni prisoten samo v namiznem sladkorju, torej saharozi, temveč, kot že omenjeno, se nahaja tudi v sadju, zelenjavi, medu (fruktoza), žitih in stročnicah (glukoza) ter mleku in mlečnih izdelkih (laktoza ali mlečni sladkor). Uživanje naravno prisotnih sladkorjev v živilih je del uravnotežene prehrane in nam bo prineslo številne koristi za zdravje. Potrebno pa se je izogibati predelani hrani, polni rafiniranega sladkorja in drugih umetnih sladil, ki zakisajo in zasluzijo telo ter razdražijo um.
Zmerno uživanje nepredelanih sladkorjev v njihovi naravni obliki pa je lahko del uravnotežene prehrane, kjer ne nasitimo samo telesa, temveč tudi duha.
Vsak sladkor ni za vsakogar
Med
Suho sadje
Javorjev sirup
Datljev sirup/sladkor
Sharkara
Stevia
Jaggery/Rapadura/Sucanat
Kokosov sladkor
Trsni sladkor
Melasa
Rjavi sladkor
Beli sladkor
Agavin sirup
Koruzni sirup
Koliko sladkorja torej?
Če si zaželite nekaj sladkega, namesto po rafiniranem sladkorju posezite po naravnih sladilih, kot so med, javorjev sirup ali datlji. Pri peki namesto belega sladkorja raje uporabite kokosov sladkor, ki vsebuje tudi številne minerale ali pa izberite ajurvedski trsni sladkor Sharkaro, ki zaradi svojega posebnega načina pridelave ne zakisa telesa, kot to stori bel sladkor. Pri vseh sladilih pa seveda, tako kot povsod drugod, velja zmernost.