Ob mrzlih večerih se priležejo tople juhice, ki ogrejejo tako telo kot dušo. Bučna je vsekakor ena izmed naših najljubših. Poleg visoke vsebnosti železa in kalija, buče vsebujejo tudi vitamine A, C in E, ki skrbijo za lepo in sijočo kožo ter dober vid.
Za pripravo juhe priporočamo uporabo hokaido ali maslene buče. Zaznamuje ju poln, sladek okus, ki se odlično poda s toplimi začimbami, kot so ingver, cimet, klinčki in črn poper ter ustvarja občutek prizemljenosti in sproščenosti. Buče so najbolj primerne za Pitto pa tudi za Vato, saj umirjajo njeno vihravo naravo, ki prevladuje pozno jeseni in v začetku zime. Ker so precej težke so malce težje prebavljive za Kapho, ki zaznamuje pozno zimsko obdobje. Temu se lahko izognemo tako, da pri pripravi uporabimo veliko ogrevalnih začimb, ki bodo poskrbele, da bo juhica še bolj okusna in primerna za vse doše.
Kremna bučna juha
Začinjena bučna juhica, ki vas bo pogrela v mrzlih dneh.
Sestavine
- ½ srednje velike maslene buče
- 1 cm kos svežega ingverja
- ½ čž cimeta
- ¼ čž kurkume
- ¼ čž kumina (rimska kumina)
- Ščepec muškatnega oreščka
- Ščep črnega popra
- Ščep soli
- 3 dcl vode ali mandljevega mleka
- Bučna semena in bučno olje za okrasitev
Postopek
- Buči odstranimo semena, jo olupimo in narežemo na centimetrske kose.
- V posodi z debelim dnom na suho prepražimo cimet, kurkumo in kumin, nato dodaamo bučo in zalijemo z vodo ali mandljevim mlekom. Dodamo še nariban muškatni orešček, počakamo, da zavre, nato zmanjšamo temperaturo in na zmernem ognju kuhamo 15 minut.
- Medtem, ko se juha kuha, v ponvi na suho popražimo bučna semena, da popokajo.
- Kuhano juho posolimo in popopramo ter zmiksamo s paličnim mešalnikom. Po želji razredčimo z vodo ali mandljevim mlekom.
- Okrasimo z bučnimi semeni in bučnim oljem ter postrežemo.